100 let
Čedoku
Ivana Bozděchová | Praha

Jako malá holka jsem se svými sourozenci trávila prázdniny v Praze. Občas jsme jeli s rodiči na výlet vlakem do okolí Prahy. Na tyto okamžiky ráda vzpomínám, protože jinou dovolenou jsme s rodiči nezažila.
Po revoluci se otevřela brána do světa. Snila jsem, že vyrazím do říše snů svého dětství. Někam za rozpáleným sluncem, palmami a vůní moře. To vše jsem znala jen z televize, z časopisů a fotek mých známých. Roky utíkaly, mé děti rostly a já pořád snila. Nikdy jsem si nedovolila své horko těžko ušetřené peníze utratit za svůj sen. Vždy se v domácnosti objevilo praktičtější využití našetřených peněz.
Byly opět prázdniny, já s dětmi trávila dovolenou doma a můj sen byl zase ušlápnut mou zodpovědností "co když se rozbije pračka, lednička a já nebudu mít odložené peníze stranou?"
Pak se stalo něco, co mě probudilo k životu. Náhle zemřel ve 48 letech můj exmanžel, otec mého syna. Mé vnitřní já na mě řvalo "kdy si chceš splnit své sny, aby nebylo pozdě!"
Já si uvědomila, jak je život krátký. Během 24 hodin jsem seděla se syny v letadle. Vše bylo pro nás poprvé. Balení a vážení kufrů, cesta na letiště, odbavení, vzlet, let a přistání. Nádherný hotel, chutné jídlo, bazén, palmy a šum moře. Připadala jsem si jako v pohádce. Dovolenou jsme užívali plnými doušky. Bylo to ještě krásnější než v mých snech. Poprvé v mých 47 letech jsem zažila doopravdovou dovolenou.
Nemusela jsem nakupovat, vařit, uklízet a starat se o děti. Děti se bavily s animátory, skvělé jídlo uvařili zdejší kuchaři, pokojské denně uklidily pokoj. Odlétali jsme se slzami v očích.
Já si uvědomila, že odjíždím nabytá energií a chutí do dalšího života. S dětmi jsme se domluvily, že příští rok pojedeme zas. Vymysleli jsme skvělý plán. Během roku nebudeme kupovat žádné zbytečnosti, k narozeninám, svátkům a Vánocům každý dostane jen maličkost a ušetřené peníze dáme na konto dovolená.
Od té doby dobře vím, že dovolená není rozmar, ale velmi důležitá věc jak žít šťastnější život.

100 let
příběhů s Čedokem

Již 100 let pomáháme tvořit Vaše příběhy. Byli jsme u mnoha významných životních okamžiků, setkání a šťastných dní. Podělte se s námi o svůj prázdninový příběh a vyhrajte dárek od nás.

 

Zapojte se do soutěže

Soutěžní příběhy

Přečíst tento
příběh
Prožili jsme opravdu náročný rok. A tak jsme se rozhodli, ...
2016
Přečíst tento
příběh
Psal se rok 2017, s přítelem Kubou jsme měli za sebou první ...
2017
Přečíst tento
příběh
V roce 2018 jsem poprvé s přítelem navštívila Španělsko, ...
2018
Přečíst tento
příběh
Mám ráda výlety a dovolené, asi jako většína z nás. S ...
2011
Přečíst tento
příběh
Anguis fragilis, tak to jsem já. Slepýš křehký. Ovšem na ...
2019
Přečíst tento
příběh
To jsme se takhle rozhodli, s partou přátel, že je na čase ...
2017
Přečíst tento
příběh
Příběh z dovolené ??No odjížděli jsme celá rodina,asi ...
2018
Přečíst tento
příběh
Tu fotografii z místa, kde začal můj dovolenkový příběh ...
1982
Přečíst tento
příběh
Na dovolenou jsem pečlivě šetřil, protože jsem si  chtěl ...
2009
Přečíst tento
příběh
Nejkrásnější dovolenou nelze naplánovat a to, že těch ...
2014
Přečíst tento
příběh
Psal se rok 2018 a my vyrazili zase více poznávat Prahu. I ...
2018
Přečíst tento
příběh
Můj příběh si pamatuji velmi dobře, jako by stal nedávno ...
2007